STOP KULTUROCIDU U BIH – iliti - MALI KORAK ZA SARAJEVO ALI VELIKI ZA ČOVJEČANSTVO
3.juli - Dan borbe protiv kulturocida u BiH ostaje na marginama bh. društva, a posebno ostaje pred pragom budno čuvanih kancelarija institucija, gdje nije dobro došao nikakav glas koji opominje o nebrizi za kulturu i umjetnost. Dakle, kulturni djelatnici i umjetnici su potpuno ugrožena društvena kategorija u bh. društvu, bez svojih predstavnika u strukturama vlasti, pa institucije kulture služe za stranačke uhljebe i kao kažnjenička mjesta za propale političare. Van pameti - ponovo, nanovo i iznova.
Ali bez obzira na nehuman tretman kultura je bila i jeste osnovno obilježje ovog turbulentnog balkanskog podneblja, te zauzima osobeno mjesto u povijeno-civilizacijsko kontekstu – dok prolazni agresivni primitivizam uzima golem danak bahato poništavajući generacijske kreativne poduhvate koji se ne mogu izbrisati iz pamćenja čovječanstva. U Bosni i Hercegovini nakon intervencije Visokog predstavnika da se konačno zakonski reguliše status sedam institucija kulture od značaja za državu – vlast je maestralno proklizala u javnu trakavicu, koja se može podvesti pod frazu „državni udar u epizodama“, a što vjerovatno služi kao alibi da se ne provode odluke Visokog predstavnika. Van pameti - ponovo, nanovo i iznova.
Sa time su svesrdno saglasne i amebične „probosanske“ opcije – koje ne žele ni glavni grad uvesti u civilizacijski kontekst već Sarajevo u pravnom smislu drže u barbarskom statusu - nedonošenjem adekvatnih zakonskih odredbi i prepuštanjem sportašima da kreiraju kulturnu politiku, tj. da vode institucije koje ne razumiju. Van pameti - ponovo, nanovo i iznova.
Neodgovornim vlastodršcima ništa ne smetaju činjenice – već oni vrše progon onih koji ukazuju da se u glavnom gradu dešava KULTUROCID U KONTINUITETU, a što je svakako duhovni zločin koji nije u našem zakonodavstvu podveden pod kazneno djelo. Naravno da će još puno mutne vode Miljacke proteći dok kolektivna svijest se ne podigne na viši nivo, primarno kod građana Sarajeva, kojima treba početi da smeta prljav grad, abnormalne gužve na cestama i sumorne fasade – i da shvate da je neko odgovoran za stanje u kojem se društvo nalazi, a što je miljama daleko od kvaliteta života koji se očekuje u trećem milenijumu. Van pameti - ponovo, nanovo i iznova.
Mi kao isfrustrirani i permanentno raspamećeni građani glavnog grada, možemo samo nastavljati i dalje bivati optimisti bez pokrića, sa statusom ovaca za šišanje i nadati se da će se u ovom novom milenijumu zaustaviti kontinuitet kulturocida koji se seriozno provodi u Bosni i Hercegovini - koji je krenuo paljenjem dva miliona knjiga u Vijećnici i nije stao ni do danas - a to mnogi i ne znaju. Nažalost... Ipak, bez trunke sumnje, određivanjem Dana borbe protiv kulturocida u BiH – 3. juli, kao i prvom godinom njegovog obilježavanja, načinjen je - mali korak za Sarajevo ali veliki za čovječanstvo.
Ibrahim Osmanbašić, predsjednik KNS-a
Sarajevo; 2.7.2025.god.