DIJASPORA TREBA IZ UGODNE LOŽE DA SIĐE U ARENU I SVAKODNEVNO SE BORI ZA DOMOVINU

Izlaganje Ibrahim Osmanbašića u 176 epizodi net-serijala „Meditacije na temu - umjetnost i politika“ predstavlja duboku i kritičku refleksiju o trenutnoj situaciji u Bosni i Hercegovini, sa posebnim akcentom na odnos društva, vlasti, dijaspore i kulture. On ističe važnost aktivnog uključivanja umjetnika i intelektualaca u političke procese kao način očuvanja i unapređenja društvenog i kulturnog identiteta, posebno u vrijeme krize i sistemskog urušavanja institucija.

Njegove ključne teme i poruke uključuju:

- Uloga umjetnosti i kultura u društvu: Osmanbašić naglašava da je kultura temelj društvenog razvoja i da društvo koje zanemaruje ili potcjenjuje kulturnu sferu rizikuje svoju budućnost. Ističe važnost umjetnika i kreativnih ljudi u prevazilaženju krize i izgradnji prosperiteta.

- Politička odgovornost i kritika vlasti: Kritikuje nekompetentnost i neaktivnost političkih struktura, koje, po njegovom mišljenju, ne preuzimaju odgovornost za stanje u državi. Naglašava da je potrebna snažnija i organizovanija reakcija svih društvenih aktera, uključujući i dijasporu.

- Dijaspora kao potencijalni faktor promjene: Osmanbašić ističe da dijaspora, iako bogata i sa značajnim resursima, već desetljećima ostaje neučestvovana u direktnim političkim i društvenim procesima u domovini. Kritikuje neorganizovanost i nedostatak konkretnih akcija koje bi doprinijele prevazilaženju trenutne krize.

- Odnos dijaspore i domovine: Naglašava da dijaspora treba aktivnije učestvovati, ne samo kroz finansijsku podršku, već i kroz političku i kulturnu aktivnost. Ističe da postoje problemi u organizaciji i jedinstvu dijaspornih zajednica, što smanjuje njihov potencijal za utjecaj.

- Kultura kao osnova društva i politika: Ukazuje na povezanost kulture, društva i politike, te ističe da razumijevanje i njegovanje kulturnih vrijednosti može doprinijeti boljem društvenom i političkom funkcionisanju.

- Potreba za reformama u kulturnom sektoru: Osim kritike na račun nefunkcionalnih institucija, Osmanbašić predlaže da se kultura i umjetnost odvoje od sporta i drugih oblasti, te da se poboljša status kreativnih ljudi, jer oni predstavljaju potencijal za izlazak iz krize.

- Aktivizam i angažman u budućnosti: Iako izražava skepticizam prema trenutnim političkim strukturama, ističe važnost aktivnog angažmana intelektualaca, umjetnika i dijaspore u kreiranju boljeg društva, uz kritiku političkog oportunizma i neodgovornosti.

Zaključno, Osmanbašić poziva na jedinstvo, odgovornost i aktivnu ulogu svih društvenih aktera, posebno dijaspore, u izgradnji stabilne, funkcionalne i kulturno osviještene Bosne i Hercegovine. Njegov govor je snažan apel za očuvanje identiteta, borbu za kulturnu i političku autonomiju, te za sistemske promjene koje će omogućiti bolju budućnost za cijelo društvo.

 Cijelo izlaganje:

https://www.youtube.com/watch?v=yKKIBhMTIe8

..................................

ibrahim f31

IBRAHIM OSMANBAŠIĆ rođen je 1964. godine u Janji, Bosna i Hercegovina. Osnovnu i srednju školu završio u Sarajevu. Ostvario višedecenijski javni društveni angažman organizujući brojne kulturno-umjetničke manifestacije. Učesnik međunarodnih književnih manifestacija, a poetska i dramska djela su mu prevođena na slovenački i bugarski jezik. Poetski i prozni radovi objavljeni su mu u raznim zajedničkim zbirkama, almanasima, antologijama i web-portalima u BiH i inostranstvu.

Autorski se izražava u sferi muzike, slikarstva, književnosti i teatra. Idejni je tvorac i jedan od osnivača Udruženja za kulturu –Nova svjetlost (KNS), gdje obavlja funkciju predsjednika udruženja.

Urednik preko120 knjiga i publikacija. Autor je preko sedamdeset predgovora, recenzija i književnih osvrta koji su publikovani u raznim formama u BiH i inostranstvu. Jedan je od utemeljivača kulturnih manifestacija:„“KNS Međunarodni književni susreti“, koja se u kontinuitetu održava od 2007. godine i „Balkanska pjesnička unija“,koja djeluje od 2020. godine.

Objavljena djela:

  1. Kapije sjenki (2008./poezija);
  2. Ideja bez stalnog mjesta boravka (2012./proza i poezija);
  3. Čuvar tajne (2015./prozno-poetsko djelo);
  4. Gravitacija poezije / “Гравитацията на поезията“ (2015./dvojezična zbirka poezije na bosanskom i bugarskom jeziku).
  5. Živi plamen poezije (2017./poezija);
  6. Zašto neću reći neke činjenice (2021./poezija)
  7. Pjesma na tronu (2022./poezija)
  8. Zaljubljeni zmaj (2023./poezija/poetsko-muzički performans)

DRAME: Izlaz (1989., prijevod na slovenački); Znakovi vremena (1995); Šta je sa tom muzikom? (2003.); i Ilhamija i riječ (2012., prijevod na slovenački).

 Dobitnik međunarodne nagrade Književno pero za 2013. god. od Hrvatskog književnog društva/Rijeka i drugih priznanja za književnost i kulturno-umjetničke angažmane.

Živi i radi u Sarajevu.

KNSINFO/2.maj, 2025.godine

O nama

Aktivnosti koje je Udruženeje realiziralo samostalno ili u saradnji sa drugima spadaju u arhivsku građu čime se dokumentuju programske aktivnosti KNS-a tokom svog društvenog angažmana na polju kulture i umjetnosti.

Tokom javnog djelovanja udruženje je otvaralo prostor za autorsku prezantaciju umjetničkog stvaralaštva mladih autora koji su uobličavali lični umjetnički izražaj u konkretno oblikovane ideje u vidu javnih manifestacija - putem kojih se prezentiraju umjetnička djela i radovi, kako članova KNS-a, tako i suradnika.

Get in touch

Kontakt

Udruženje za kulturu
– Nova svjetlost
Terezija bb, 71000 Sarajevo
Bosna i Hercegovina
+ 387 61 524 505
knsinfo1@gmail.com

Facebook stranica